امروز پنجشنبه - 31 مرداد 1398
واکنش‌ها به راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران
واکنش‌ها به راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1397
همزمان با راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران مقامات کشورهای مختلف به این موضوع واکنش نشان دادند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از فارس،  یک مقام روسیه‌ای در واکنش به راه‌اندازی کانال ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران گفت که مسکو فعالانه با کشورهای اروپایی برای اطمینان حاصل کردن از اجرای موفق مکانیزم تجارت با ایران همکاری خواهد کرد.

«میشائیل کلور برشتولد» سفیر آلمان در تهران نیز طی پیامی در توئیتر به زبان‌های انگلیسی و فارسی نوشت:«SPV خلق شد و INSTEX نام دارد و نشانگر ابزاری براى حمایت از مبادلات تجارى است و تجارت مشروع با ایران را تسهیل خواهد کرد.»

«جرمی هانت» وزیر امور خارجه انگلیس نیز گفت: ثبت کانال ویژه تجاری با ایران گام بزرگی است اما لازم است کارهای بیشتری انجام شود. سه کشور اروپایی با یکدیگر برای حل و فصل تمامی جنبه‌های فنی و حقوقی لازم جهت عملیاتی کردن این ابزار، همکاری می‌کنند. این اقدامات، همکاری با ایران برای راه‌اندازی ساختارهای متناظر را شامل می‌شوند.

یک دیپلمات اروپایی نیز به رویترز گفت: ابزار پشتیبان مبادلات تجاری (اینس‌تکس) تغییر محسوسی در اوضاع ایجاد نخواهد کرد، اما یک پیام مهم سیاسی است که به ایران نشان دهیم مصمم به حفظ برجام هستیم. همچنین می‌خواهیم به ایالات متحده نشان دهیم ما علی‌رغم تحریم‌های فراسرزمینی آنها از منافعمان دفاع می‌کنیم.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز طی بیانیه‌ای به راه اندازی کانال مالی ویژه اتحادیه اروپا با ایران واکنش نشان داد و گفت: از ثبت «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری که فرانسه، آلمان و انگلیس سهام‌داران اولیه آن هستند استقبال می‌کنم.»

وی افزود: رفع تحریم‌ها از جمله ابعاد ضروری برنامه جامع اقدام مشترک یا توافق هسته‌ای ایران است. ابزاری که امروز ایجاد شد، چارچوب‌های ضروری برای تجارت مشروع با ایران را در اختیار عاملان اقتصادی قرار خواهد داد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد:ما با کشورهای عضو و همتایانمان در ایران برای عملیاتی کردن این ابزار در اسرع وقت همکاری خواهیم کرد.از تعهد آنها برای توسعه هر چه بیشتر این ابزار پشتیبان همراه با کشورهای اروپایی علاقه‌مند و گشودن آن به روی عاملان اقتصادی کشورهای ثالث حمایت می‌کنیم.

فرانک امیدی واکنش ,کانال ویژه ,اتحادیه اروپا 113
گالری عکس