امروز چهارشنبه - 26 تیر 1398
شاخصه های تاثیر گذار نقشه راه معدن و صنایع معدنی تشریح شد
دار یوش اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران :
شاخصه های تاثیر گذار نقشه راه معدن و صنایع معدنی تشریح شد
تاریخ انتشار : 11 دی 1397
از شاخصه های معدن نقشه راه معدن ‌وصنایع معدنی تعیین تکلیف طرحهای اکتشافی و معدنی نیمه تمام در طی یک سال است.
در نقشه راه معاونت معدنی مکلف شده است تا بطور جدی مشکلات معادن را بررسی و دلایل رکود و تعطیلی معادن را شناسایی کند.
بعبارتی اگر معدنی به دلیل مشکلات مالی، محلی ،محیط زیست،منابع طبیعی ،اهلیت تعطیل شده سریعا باید تعیین تکلیف شوند.
چراکه اعتقاد داریم معدنکار واقعی اگر به دلیلی معدنش تعطیل شود به دلیل سرمایه گذاری که انجام داده است صلاح نیست در بلا تکلیفی قراربگیرد بنابراین در نقشه راه معدن برای جلوگیری از رکود معادن برنامه جدی تدوین شده است.متن کامل گفتگوی سایت خبری معدن ۲۴با داریوش اسماعیلی رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران را در پی بخوانید.

آقای دکتر آیا نقشه راه معدن ‌وصنایع معدنی کشور عملیاتی می شود از آخرین وضعیت این طرح بگویید؟
همانطور که می دانید موضوع نقشه راه معدن ‌وصنایع معدنی در دبیر خانه تعامل دولت ومجلس تصویب شد که ریاست دبیرخانه بعهده بنده بود.
در دبیر خانه ۵معاونت وزارت صمت واز طرف مجلس ۴۰نماینده به نمایندگی از ۴کمیسیون اقتصادی و بیش از ۱۵تشکل بخش خصوصی برای تدوین این نقشه حضور داشتند.
و در ۲۵شهریور امسال به طور رسمی از سوی دکتر شریعتمداری وزیر وقت صمت نقشه راه معدن و صنایع معدنی ابلاغ شد.جالب است بدانید که یکی از افرادی که در تدوین و‌پیگیری این نقشه نقش مهمی ایفا کرد دکتر رحمانی وزیر صمت بودند بطوریکه ایشان اعتقاد فراوانی به اجرایی شدن آن دارند.
مجری و پیگیری کننده نقشه راه معدن ‌وصنایع معدنی طبق مفاد آن معاونت های وزارت صمت هستند .مفهوم این است که هر یک از معاونان وزارت صمت مسول اجرای بخشی از نقشه راه معدن و صنایع معدنی هستند که باید طبق الویت بندی اقدامات لازم را برای اجرای صحیح طرح در دستور کار قرار دهد.وبرای آن ساز و کار اجرایی تدوین کند.

معاونان وزارت صمت چگونه می توانند سازو کار مناسب با نیاز واقعی بخش خصوصی را تدوین کنند؟و چرا از بخش خصوصی برای اجرای آن استفاده نشد؟

نقشه راه معدن و صنایع معدنی یک سند ملی لازم اجراست و برای اینکه بتوانیم در آینده پاسخگوی مجلس و دولت باشیم اجرای صحیح آن را به معاونت های وزارت صمت واگذار کردیم.
بطور مثال در نقشه راه آمده است تا با همکاری سازمان زمین شناسی،ایمیدرو و وزارت علوم ۱۰دانشگاه برتر کشور شناسایی و امور تحقیقاتی و مطالعاتی معدن به این دانشگاه‌ها واگذار شودو حتی این ۱۰دانشگاه می توانند از توان سایر دانشگاه‌ها بعنوان دستیار استفاده کنند. در نقشه راه معدن آمده است تا مطالعات بر روی عناصر مهم فلزی و غیر فلزی به دانشگاههاواگذار شود بطور مثال یک دانشگاه ممکن است بر روی مطالعات طلا توانمند باشد و دانشگاهی دیگر بر روی مس یا آهن مطالعات و رزومه قابل قبولی داشته باشد که بر اساس توانمندیهای هر دانشگاه امور تحقیقاتی مواد معدنی واگذار می شود.
البته به این نکته باید اشاره کنم که میزان منابع مالی اجرای طرحهای تحقیقاتی مواد معدنی به بودجه مصوب دولت بستگی دارد که میزان هزینه کرد آن بستگی به تصمیمات معاونت های مرتبط با نقشه راه دارد.
در نقشه راه چه برنامه ای برای اکتشافات دارید؟
بله در نقشه راه معدن و صنایع معدنی ماده ای را تصویب کردیم با عنوان چابکسازی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی که بسیار مهم است.
هم اکنون در سازمان زمین شناسی ۱۴۰۰نفر مشغول به فعالیت هستند.برای چابکسازی این سازمان با اخراج کار کنان به شدت مخالفیم.
سازمان زمین شناسی باید برای چابکسازی و توسعه اکتشافات برنامه جامع با هدف اجرای صحیح نقشه راه معدن و صنایع معدنی ارائه دهد.
امیدواریم رییس جدید سازمان زمین شناسی بزودی معرفی تا به سمت عملیاتی شدن توسعه اکتشافات گام
اساسی برداریم.
کنترل و نظارت نقشه راه معدن و صنایع معدنی بعهده کیست؟
طبق ابلاغیه دکتر شریعتمداری وزیر وقت صمت ناظر اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی دبیر خانه تعامل دولت و مجلس به ریاست بنده است.
البته باید به این نکته اشاره کنم که طبق نامه و درخواستی که به دکتر رحمانی وزیر صمت داشتیم خواستار پشتیبانی نقشه راه از سوی سازمان مهندسی معدن بودیم که این درخواست مورد موافقت قرار گرفت. بعبارتی سازمان نقش دستیار و کمک کننده نقشه راه معدن و صنایع معدنی را بعهده خواهد گرفت .
مهم‌ترین شاخصه نقشه راه معدن و صنایع معدنی چیست؟و این نقشه چه هدفی را دنبال می کند؟
متاسفانه بزرگ‌ترین چالش بخش معدن اکتشافات است ،اغلب معادن بزرگ کشور متعلق به گذشته است و برخی معادن فعال فعلی هم بر اساس یافته های چوپانی شناسایی شده است.
شاخصه اصلی نقشه راه معدن توجه به حوزه اکتشاف است.
۳۰درصد پند پ ماده ۴۳و۲۰درصد از منابع داخلی ایمیدرو،۳۰درصد از منابع داخلی سازمان زمین شناسی،باید در اکتشافات هزینه شود
هم اکنون منابع داخلی ایمیدرو با لای هزار میلیارد تومان است.اگر ۲۰درصدآن در حوزه اکتشاف هزینه شود می تواند منشا تحولات مهم در اکتشافات باشد.
با توجه به بودجه دولت و ایمیدرو در سال ۹۷توانایی ورود ۵۰۰میلیارد تومان منابع مالی برای اکتشاف وجود دارد.و این مهم انقلاب معدنی را بهمراه دارد.
آیا انقلاب معدنی با نقشه راه محقق خواهد شد؟
بله بنده مطمئن هستم با سرمایه گذاری در اکتشاف نقشه راه معدن محقق می شود.
الان زمان آن رسیده است که ایمیدرو و سازمان زمین شناسایی خط و مرز خود را مشخص کنند.
این دو سازمان در اکتشافات مطابق اساسنامه عمل نمی کردند.
الان سازمان زمین شناسی ۳۷فقره گواهی کشف دارد.

در صورتیکه این موضوع مغایر اساسنامه سازمان زمین شناسی است.پی جویی و اکتشافات اولیه وظیفه ذاتی این سازمان است.وبعد از حصول نتیجه اگر بخش خصوصی برای ادامه فعالیت های سازمان اقدام نکرد باید محدوده به ایمیدرو واگذار شود.
از سویی دیگر وظیفه ایمیدرو انجام اکتشافات پایه نیست.
خوشبختانه در نقش راه این دو موضوع تفکیک شده است.
و‌مرز بندی جدی بین فعالیت های این دو سازمان لحاظ شده است.

فرانک امیدی نقشه راه ,معدن ,صنایع معدنی ,داریوش اسماعیلی ,نظا مهندسی 116
گالری عکس