امروز چهارشنبه - 26 تیر 1398
تمایل کم سرمایه‌گذاران به احیای معادن کوچک غیرفلزی
نتایج طرح احیای معادن کوچک و متوسط
تمایل کم سرمایه‌گذاران به احیای معادن کوچک غیرفلزی
تاریخ انتشار : 21 آذر 1397
متولیان معدنی کشور با طرح احیای معادن کوچک و متوسط، به‌دنبال ارتقای سطح دانش معدنکاری، توسعه اشتغال و بهره‌وری، توسعه میزان تولید و فعال‌سازی معادن کوچک و متوسط هستند.

به گفته فعالان حوزه معدن، این طرح در ماه‌های آخر سال ۱۳۹۶ از سوی خانه معدن ایران به ایمیدرو پیشنهاد شد. اجرای این طرح با استقبال ایمیدرو روبه‌رو شد چراکه این باور در بین بخش ‌خصوصی و دولت شکل گرفته که احیای معادن کوچک و متوسط علاوه بر ایجاد اشتغال برای تعداد قابل توجهی از نیروی انسانی می‌تواند تامین‌کننده مواد اولیه بسیاری از کارخانه‌ها باشد.


 دغدغه دولت و بخش‌خصوصی
در همین زمینه، مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ آهن در گفت‌وگو با روزگار معدن، بیان کرد: این روزها احیای معادن کوچک و متوسط، به یکی از دغدغه‌های اصلی دولت و بخش خصوصی تبدیل شده است. در واقع برای پیشبرد این مهم، از ظرفیت‌های بخش خصوصی و نهادهای دولتی مانند ایمیدرو کمک خواهیم گرفت.
وی درباره مبنای کار طرح معادن کوچک و متوسط، گفت: یکسری از معادن فلزی و غیرفلزی، سنگ‌های تزئینی، سنگ آهن، سنگ کرومیت و... بازدهی لازم را در استخراج فرآورده‌های معدنی ندارند، از این‌رو تلاش می‌کنیم برای احیای این معادن عواملی که باعث رکود در آنها شده را شناسایی کنیم و برای حل آنها راهکار در نظر بگیریم.
به گفته این فعال معدنی، چند مولفه در پویا نبودن معادن کوچک و متوسط تاثیر دارد؛ نخست، ناکافی بودن نقدینگی و دوم مجهز نبودن این معادن به ماشین‌آلات نوین استخراج.
اکبریان در ادامه با اشاره به برخی سازمان‌های دولتی که معدنکاران را با چالش روبه‌رو کردند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست، معادن کوچک و متوسط را درگیر بروکراسی پیچیده اداری کرده است. گاهی این روند پیچیده، معادن را یک یا ۲ سال درگیر کاغذبازی‌ می‌کند و همین مسائل انگیزه فعالیت را از معدنکاران می‌گیرد.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران، گفت: بحث دیگر برای ایجاد رونق در معادن کوچک و متوسط، شناسایی بازار برای محصولات آنهاست. بارها مشاهده کردم که برخی از صاحبان این معادن نمی‌توانستند برای فرآورده معدنی خود مشتری پیدا کنند، از این‌رو ترجیح دادند فعالیت اقتصادی خود را متوقف کنند.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران، درباره نهادهایی که برای طرح احیای معادن کوچک و متوسط تلاش می‌کنند، گفت: ایمیدرو، بخش خصوصی یعنی انجمن‌های تخصصی مانند انجمن سنگ آهن، خانه معدن ایران، شورای هماهنگی احیای معادن کوچک و متوسط و در نهایت شرکت‌های سرمایه‌گذار مانند میدکو و گل‌گهر در احیای معادن کوچک و متوسط دخیل هستند.


اعضای شورای هماهنگی
وی در ادامه درباره اعضای شورای هماهنگی احیای معادن کوچک و متوسط، گفت: من یکی از اعضای این شورا هستم و دیگر اعضای این شورا آقایان محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران، علی یزدانی عضو هیات مدیره هلدینگ میدکو و وجیه‌الله جعفری مدیر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هستند.
این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که وظیفه اصلی این شورا چیست، بیان کرد: یکی از اصلی‌ترین وظایف این شورا شناسایی معادن کم بازده است. در این شورا شرایط و مشکلات این معادن مورد بررسی قرار می‌گیرد زیرا در معادنی که قابلیت کار ندارند نباید سرمایه‌گذاری کرد. سرمایه‌گذاران تمایل دارند در معادنی سرمایه‌گذاری کنند که کمترین توانایی و ظرفیت کار را دارند. در نهایت این شورا تمام تلاش خود را برای تامین نقدینگی و ایجاد بازار انجام می‌دهد. 
اکبریان در ادامه افزود: ما امیدواریم که در سال‌های آینده، تعداد قابل توجهی از این معادن را فعال کنیم. اگر نتایج مثبتی از عملکرد شورا دریافت کنیم بدون تردید در سال‌های آینده شاهد پیوستن اعضای بیشتری به این شورا خواهیم بود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا گزارشی از تعداد معادنی که نیاز به احیا دارند در دست است، گفت: هدف‌گذاری ما در خانه معدن بر احیای ۵۰۰ معدن، متمرکز شده است که ممکن است در عمل کمتر یا بیشتر شود. درحال‌حاضر برای احیای ۵۰ معدن فلزی و ۵۰ معدن غیرفلزی تلاش می‌شود.
به گفته این فعال معدنی، تعداد معادن غیرفلزی که نیازمند احیا و بازسازی‌اند بیشتر است، در حالی‌که تعداد سرمایه‌گذارانی که بخواهند در معادن غیرفلزی ورود کنند کم‌ است.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران در پایان با بیان اینکه معادن بیشتر در مناطق محروم قرار دارند، گفت: جغرافیای معدنی ایران به شکلی است که معادن بیشتر در مناطق محروم مستقر هستند. بر کسی پوشیده نیست که طرح احیای معادن کوچک و متوسط می‌تواند کمک شایانی به احیای مناطق محروم کند.


احیای ۹۰ درصد معادن کوچک 
همچنین در این زمینه، شهناز نوایی، فعال معدنی در گفت‌وگو با روزگار معدن، اظهار کرد: علت عمده متروک شدن معادن کوچک و متوسط در گذشته، نبودن امکانات کافی برای تهیه و تجهیز ماشین‌آلات استخراج است. بیشتر بهره‌برداران معادن کوچک و متوسط، توانایی مالی برای مجهز کردن خود به فناوری‌های روز را ندارند. 
به گفته وی، اکتشافات جدید در معادن کوچک و متوسط، امکان اینکه معدنکاری توجیه اقتصادی پیدا کند را افزایش می‌دهد. نوابی با بیان اینکه اگر در احیای معادن کوچک و متوسط فلزی تلاش شود، ۹۰ درصد معادن متروک احیا خواهند شد، گفت: ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی و میدکو برای احیای معادن کوچک و متوسط تلاش کرده‌اند. 
وی در پاسخ به این پرسش که طرح احیای معادن کوچک و متوسط، از چه زمانی به مرحله اجرا درآمد، بیان کرد: از پایان سال ۹۶ بحث احیای معادن کوچک و متوسط در دستور کار ایمیدرو قرار گرفت. 
این طرح از سوی خانه معدن ایران، پیشنهاد و قرار شد در گام نخست احیای ۵۰۰ معدن غیرفعال در دستور کار قرار گیرد. احیای این معادن علاوه بر اینکه برای تعداد قابل توجهی نیروی انسانی اشتغال ایجاد می‌کند می‌تواند مواد معدنی این معادن را به چرخه تولید وارد کند.
به گفته این فعال معدنی، از زمانی که سیدرضا عظیمی، مجری طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک شد این طرح با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.


امضای تفاهمنامه
همچنین در این زمینه، احمد شریفی، دبیر انجمن سنگ ایران، در گفت‌وگو با روزگار معدن، اظهار کرد: طرح احیای معادن کوچک و متوسط یکی از بهترین طرح‌های اخیر ایمیدرو است. 
انجمن سنگ ایران، تفاهمنامه‌ای با ایمیدرو امضا کرده تا اقدامات اساسی در زمینه توسعه‌ای و تحقیقاتی انجام شود.
این فعال معدنی در ادامه در تشریح تفاهمنامه انجمن سنگ ایران با ایمیدرو، گفت: این تفاهمنامه این امکان را ایجاد می‌کند که بتوان آمار دقیقی از معادن و واحدهای فرآوری سنگ به‌دست آورد. همچنین این اطلاعات این امکان را ایجاد می‌کند که بتوان با نیازها و چالش‌های بخش معدن بیشتر آشنا شد و از امکانات ایمیدرو برای حل آنها به شکل بهتری بهره گرفت. 
وی با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی ایمیدرو حمایت از فعالیت‌های زیربنایی است، گفت: احیای معادن کوچک و متوسط سهم قابل توجهی در اشتغالزایی دارند و امیدوارم با احیای این طرح به نتیجه عملی قابل قبولی دست بیابیم.

فرانک امیدی احیا ,معادن ,کوچک و متوسط ,غیر فلزی ,مهرداد ,اکبریان ,انجمن ,سنگ آهن 184
گالری عکس