امروز پنجشنبه - 31 مرداد 1398
حمایت از بخش خصوصی‌ صرفا یک حرف است
مهرداد اکبریان، رییس هیات‌مدیره انجمن سنگ آهن ایران
حمایت از بخش خصوصی‌ صرفا یک حرف است
تاریخ انتشار : 11 مهر 1397
موضوع حمایت از بخش خصوصی و تشکل‌ها همواره در مصاحبه‌ها و نشست‌های دولت مطرح شده و مسئولان دولتی،‌ حمایت از بخش خصوصی را از واجبات دانسته و پیشرفت اقتصاد کشور را منوط به توجه به این بخش می‌دانند؛ اما باوجود تمامی این حمایت‌های ظاهری، به بخش خصوصی فرصت داده نمی‌شود.

این رویکرد در سال‌های گذشته و با نگاه به فعالیت‌های اتاق بازرگانی و عرصه واقعی اقدامات این بخش، به‌طور کامل مشهود است. متاسفانه در کشور فرصت‌های مهم کار و فعالیت متعلق به بخش خصوصی نیست و این اشکال بزرگ بارها ازسوی نمایندگان بخش خصوصی چه در قالب تشکل‌ و چه خارج آن، مطرح شده است. ازسوی دیگر اتاق بازرگانی نیز قوی و درست عمل نکرده و به‌عنوان مادر تشکل‌ها نتوانسته در این زمینه هدایت درستی داشته باشد.

در مجموع تشکل‌ها از دو جنبه ضرر می‌کنند؛ نخست از جنبه بها ندادن به تشکل‌های واقعی، اصولی و بزرگ کشور که باعث تضعیف آن‌ها شده و در نتیجه آن، به کشور آسیب می‌رسد و دوم ثبت تشکل‌های بی‌مورد و غیرمرتبط که از ارزش واقعی تشکل‌های حقیقی می‌کاهد. تنها راهکار خروج از این شرایط بازگشت به شرایط قبل، بها دادن به تشکل‌های بزرگ و واقعی و نیز استفاده از نظرات و مشاوره‌های انجمن‌ها و سایر تشکل‌هاست. اتاق بازرگانی موظف است رویه خود را تغییر داده و تغییرات اساسی در این اتاق ایجاد کند؛ در صورتی که اتاق بازرگانی برای خود سیاست‌گذاری نداشته باشد، نمی‌توان این انتظار را از دولت داشت؛ سیاست اشتباه دولت موجب ضعف اتاق‌های بازرگانی و نگاه کاملا دولتی در اقتصاد کشور شده است.

اعتراض و دفاع تشکل‌ها از وظایف خود در حوزه مباحث مربوط به اتاق بازرگانی و بازرسی می‌گنجد و بر اتاق بازرگانی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر نیز نظارت دارد اما متاسفانه نظارت وزیر به‌دلیل دریافت نکردن نظر تشکل‌ها، راهگشا نیست. قدرت یک تشکل به اعضای آن برمی‌گردد. اگر اعضای یک تشکل، قدرتمند و آماده حضور به موقع، اعلام اعتراض و اجرای طرح باشند، تاثیرپذیری بالایی به‌همراه خواهند داشت و می‌توانند اثربخشی نیز داشته باشند.

متاسفانه تشکل‌ها دو اشکال اساسی دارند؛ نخست اینکه تشکل‌ها منتقد تمامی وقایع کشور هستند که این امر به‌خودی خود رویکرد مثبتی نیست و انتقاد بدون برنامه نمی‌تواند ارزشمند باشد و ارائه این نظرات به‌عنوان یک سند مدون در کشور گواهی بر راهکار تشکل‌هاست. دومین اشکال این است که تشکل‌ها به‌دنبال امتیاز برای صنف خاص خود هستند که این روش هم اشتباه بوده و موجب تضعیف سایر تشکل‌ها می‌شود. بر فرض مثال دایره بزرگ منابع کشور و دایره کوچک اصناف(چه تشکل‌ها و چه سایر انجمن‌ها) و دایره سوم اعضای تشکل‌ها هستند که تمامی این سه دایره باید در راستا و امتداد هم قرار بگیرند. منتقد منصف مشکلات داخلی کشور، علاوه بر ایراد گرفتن از دولت و حاکمیت، مشکلات خود تشکل‌ها را نیز در نظر می‌گیرد.

در طول سال‌های گذشته و به‌خصوص در دولت دوازدهم، دقیقا همان اشکالات دولت‌های قبل تکرار شده است. علاوه بر ثبات نسبی دولت یازدهم، این دولت تصمیمات نادرستی گرفته و اشتباهات بسیاری را مرتکب شده که تمامی آن‌ها را نمی‌توان متوجه فشارهای سیاسی خارجی دانست. با بررسی مسائل و مشکلات کنونی می‌توان به‌وجود اشکالات بنیادین و اساسی در کشور پی برد که مهم‌ترین دلیل آن نادیده گرفتن نظرات کارشناسانه و خردمندانه تشکل‌ها و انجمن‌هاست. با بررسی وضعیت فعلی بدین نتیجه می‌رسیم که راه درست‌تری نیز وجود داشته و تمامی مشکلات را نمی‌توان مربوط به جنگ تجاری و تحریم‌ها دانست. تشکل‌های بزرگ و تاثیرگذاری مانند انجمن سنگ‌آهن ایران در زمینه تکمیل زنجیره فولاد کشور بسیاری از ایرادها را به دولت گوشزد کرده که مهم‌ترین آن مربوط به نقشه راهبردی دولت به‌منظور تولید 55میلیون تن فولاد بوده است. تشکل‌ها و انجمن‌ها سعی در گرفتن حقوق اعضای خود دارند، اما باتوجه به تصمیمات کلان و دولتی وزارتخانه راهی به‌جز اطاعت و فرمانبرداری از تصمیمات اشتباه دولتی، پیش‌روی آن‌‌ها نیست.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
فرانک امیدی مهرداد اکبریان ,نظر تشکل ها ,بازرگانی ,اتاق ,وزارت صمت 224
گالری عکس