امروز پنجشنبه - 31 مرداد 1398
مسوولان تصمیم‌گیر باید در پنجمین همایش سنگ آهن ایران حضور یابند
دکتر اصانلو :
مسوولان تصمیم‌گیر باید در پنجمین همایش سنگ آهن ایران حضور یابند
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1397
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر گفت: بطوركلي برخی كشورهايي كه از ذخاير نفت غني برخوردارند به علت دسترسي آسان به نفت و درآمد زودهنگام كمتر به ساير پتانسيل‌هاي درآمدزاي خود از جمله بخش معدن توجه مي‌كنند.
مرتضی اصانلو در گفت‌وگو با خبرنگار ماین نیوز با اشاره به در پیش بودن پنجمین همایش بین‌المللی سنگ آهن ایران در 18 اردیبهشت ماه سال جاری توضیح داد: همایش سنگ آهن جزو گردهمایی‌های خوب حوزه معدن است اما باید تضمینی برای استفاده از مطالبی که ارائه می‌شود وجود داشته باشد. تصميم‌گيرندگان در روز كنفرانس بايد حضور داشته باشند و بايد به نكات علمي كه سخنرانان ارائه مي‌دهند، توجه داشته و در برنامه كاري خود قرار دهند در غير اين صورت اين كنفرانس‌ها نقش ديد و بازدید و گردهمايي خواهند داشت.

او درباره ارزیابی خود از میزان توجه دولت به حوزه معدن و صنایع معدنی نیز عنوان کرد: بطوركلي برخی كشورهايي كه از ذخاير نفت غني برخوردارند به علت دسترسي آسان به نفت و درآمد زودهنگام توجه كمتري به ساير پتانسيل هاي درآمدزاي خود مي‌كنند در حالي كه در كشورهايي مثل كشور ما كه از منابع غني معدنی (غير از نفت) برخوردارند راه‌اندازي يك معدن علاوه بر توليد ثروت باعث اشتغال‌زايي، فقرزدايي از منطقه، افزايش اميد به زندگي، افزايش سطح آموزش و مهارت، افزايش بهداشت، رونق اقتصادي و بطور خلاصه توسعه شهرنشيني و زيرساخت‌ها مي‌شود.

وی افزود: گواه اين ادعا معدن مس سرچشمه در رفسنجان، معدن مس سونگون در ورزقان و معدن سنگ آهن سنگان در خواف و موارد بي‌شماري ديگر در ايران و جهان است.

عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: از دید آکادمیک، سنگ‌آهن یک ماده‌ معدنی ضروری برای صنعت به ویژه فولاد است. اما باید برای بررسی چالش‌های آن به سراغ فعالان صنعتی رفت تا مشکل را از آنها جویا شد. اما با توجه به افزایش جمعیت و مصرف روبه‌رشد محصولات صنعتی و همچنین علاقه بسیاری از کشورها به توسعه زیرساخت‌ها در 20 سال آینده به مقدار مواد معدنی بیشتری از جمله سنگ آهن نیاز داریم.

اصانلو خاطرنشان کرد: در این راستا بین تعداد منابعی که کشف و تبدیل به ذخیره قابل استخراج می‌شوند نسبت کمی وجود دارد (2درصد). در نتیجه با توجه به میزان مصرف با کمبود مواد معدني مواجه خواهيم شد. اما عواملی به غیر از بحث‌های فنی و معدنی در کاهش و افزایش قیمت‌ها دخالت دارد که چندان در حوزه کاری مهندس معدن نبوده و بیشتر جنبه سیاسی دارد.
فرانک امیدی اصانلو ,همایش ,سنگ آهن 131
گالری عکس